Strona Główna

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Formalności dla ślubu konkordatowego
Autor Wiadomość
Alma_ 
Administrator

Wysłany: 2006-11-24, 22:30   Formalności dla ślubu konkordatowego

Formalności związane z zawarciem ślubu kościelnego:

Według obowiązującej tradycji Ślub kościelny zawierany jest w parafii panny młodej, jednak coraz częściej odchodzi się od tego zwyczaju i młode pary zawierają związek małżeński w parafii pana młodego lub w całkiem innej parafii. Należy jednak pamiętać, że polskie prawo nie uznaje samego ślubu kościelnego, w związku z tym należy dodatkowo zawrzeć związek małżeński przed urzędnikiem stanu cywilnego lub dopełnić pewnych czynności administracyjnych aby ślub kościelny spełniał warunki ślubu konkordatowego.

Formalności:

Kiedy ustalicie wstępnie datę ślubu zarezerwujcie termin w parafii, ponieważ może się zdarzyć, że akurat w ten dzień i na tą konkretną godzinę jest lub będzie więcej chętnych. Jednocześnie dowiedzcie się o terminie rozpoczęcia kursu przedmałżeńskiego, trwającego około 8 tygodni. Jest on bezwzględnie wymagany przez wszystkie parafie do zawarcia ślubu kościelnego.

Trzy miesiące przed wyznaczonym terminem ślubu musicie się zgłosić do kancelarii parafialnej z wymaganymi dokumentami:
:arrow: Świadectwo bierzmowania, świadectwo chrztu (oba wystawione nie dawniej niż trzy miesiące przed wizytą w kancelarii).
:arrow: Zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego lub zaświadczenie o bieżącym uczestnictwie w takim kursie.
:arrow: Wasze dowody osobiste.

Na podstawie dostarczonych przez Was dokumentów urzędnik kościelny kancelarii parafialnej sporządzi tzw. Protokół przedślubny oraz zapisze tzw. Zapowiedzi. Zapowiedzi zostaną wygłoszone w parafiach obojga przyszłych małżonków. Koniecznie musicie pamiętać o tym, że jeżeli należycie do różnych parafii zawiadomienie o zapowiedziach oraz prośbę o nie w drugiej parafii musicie złożyć sami na własną rękę ( nie zostanie ona przesłana automatycznie z parafii gdzie odbędą się uroczystości).

Równocześnie musicie przystąpić do sakramentu spowiedzi i pokuty. Bezpośrednio przy konfesjonale zaznaczcie, że jest to spowiedź przedślubna, dostaniecie wtedy wpisy do stosownych formularzy, które złożycie w kancelarii parafialnej w niedalekiej przyszłości.

Kiedy zapowiedzi zostaną ogłoszone musicie koniecznie dostarczyć do kancelarii parafialnej zaświadczenie o tym, że stały się one faktem.

W ostatni dzień przed ślubem narzeczeni zobowiązani są jeszcze raz przystąpić do sakramentu spowiedzi.

W dniu ślubu wszystkie pozostałe obowiązki w kancelarii parafialnej spoczywają na świadkach. To oni dostarczają księdzu formularze od spowiedzi oraz obrączki

W sytuacji kiedy zawieracie związek małżeński w parafii innej niż ta, do której należy przynajmniej jedno z Was musicie uzyskać tzw. Licencję na ślub, jednak te formalności załatwia duchowny, który będzie Wam tego ślubu udzielał.

źródło

madzia8181 

Wysłany: 2007-01-19, 12:01   

Wiem ze musze miec odpis aktu chrztu- gdzie bedą andotacje o bierzmowaniu oraz o tym ze nie mialam wczesniej slubu...
i papiery z USC tez sa wymagane i wiem potrzebowalam skroconego aktu urodzenia z USC i doperio z tym wspolnie mielismy sie z narzeczonym udac na podpisanie zaswiadczenia o braku przeciwskazan do zawarcia maleznstwa...

dzis dzwonilam do USC i pani powiedziala mi ze jesli slub biore na widziewie i moj USC jest wlasnie widzewski to nie potrzebuje zadnego aktu urodzenia tylko mlody musi miec-bo z innego miasta ... i jak on bedzie mial mamy przyjs cpodpisac stosowne dokumenty...

dziwne mi sie to wydaje bo moja przyjaciolka miala slub 4 miesiace temu i ten akt urodzenia musiala skladac a jest w takiej samej syt jak ja...

moze ktoras z was przeprawe ze "swistkami" ma juz za soba i powie jak to wygladalo u niej?

przyszła żona 
już żona :-)

Wysłany: 2007-01-22, 09:47   

madzia8181 napisał/a:
moze ktoras z was przeprawe ze "swistkami" ma juz za soba i powie jak to wygladalo u niej?

niestety - wszystko przede mną. W srodę mam dzień wolny w pracy i zamierzam odwiedzic USC - ciekawe czy uda mi się coś załatwić.

www.deco-strefa.pl

*strawberrytea 

Wysłany: 2007-01-22, 10:09   

u nas chyba własnie najszybciej załatwiało się o dziwo te wszystkie dokumenty z urzedu. Nie było z tym problemu. Najgorzej jednak było na parafiach... Albo ksiądz postanowił nie słyszeć dzwonka albo trzeba było dłuuugo czekac... Nie mówiąc już o opłatach nie wiadomo skąd ;)

madzia8181 

Wysłany: 2007-01-23, 14:47   

strawberrytea napisał/a:
u nas chyba własnie najszybciej załatwiało się o dziwo te wszystkie dokumenty z urzedu. ;)

ale co musieliscie zalatwic? jakie dokumenty byly potrzebne?

Maja
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-23, 15:22   

treść usunięta

*555 

Wysłany: 2007-01-23, 21:21   

boze, co za bzdura.. jak ktos jest ochrzczony to chyba raz na zawsze, tak jak z aktem urodzenia.. :/

*Megusia 

Wysłany: 2007-01-23, 21:30   

Maju- potwierdzam. nam ksiądz mówił to samo. Też byłam zdziwiona, ale sprawdziłam na wszelki wypadek w Internecie. Tak więc poprosiłam już mamę o załatwienie Aktu Chrztu, bo mój też trzeba przywieźć z daleka.

Maja
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-23, 22:42   

treść usunięta

*Kropek 

Wysłany: 2007-01-23, 23:05   

Podejrzewam, ze podobnie jak z innymi dokumentami formalnymi (wyciag z Ksiegi Wieczystej, z ewidencji gruntow, czy wlasnie odpis chrztu), waznosc jest ograniczona. Dlatego ksieza zwykle rekomenduja zalatwianie formalnosci na max 3 miesiace wczesniej

*Megusia 

Wysłany: 2007-01-23, 23:14   

Maju, ksiądz nie może mieć innego zdania. Akt Chrztu jest ważny 6 miesięcy, bo takie jest prawo kościelne. Tylko dokumenty z USC są ważne 3 miesiące.

*555 

Wysłany: 2007-01-23, 23:22   

niektore urzady honoruja niektore dokumenty bezterminowo: np. w USC Baluty akty urodzenia sa wazne dopoki sa czytelne.. rozumiem, ze dokumenty, ktore moga sie zmienic, maja termin waznosci, ale akt urodzenia czy swiadectwo chrztu..????

Maja
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-23, 23:22   

treść usunięta

przyszła żona 

Wysłany: 2007-01-25, 09:05   

maja napisał/a:
Ksiądz na naukach mówił (w innej parafii niż ślub) że akt chrztu jest wazny 6 miesięcy

555 napisał/a:
boze, co za bzdura.. jak ktos jest ochrzczony to chyba raz na zawsze, tak jak z aktem urodzenia.. :/

Do księgi chrztów wpisywane są później wszystkie wydarzenia "kościelne", czyli informacje o bierzmowaniu i ślubie. Dlatego zaświadczenie o akcie chrztu ma określony termin ważności

www.deco-strefa.pl

*Duszka 

Wysłany: 2007-01-30, 15:11   

No wiec koncze przeprawe z papierkami.
Akt chrztu dostalam bez problemu - jest adnotacja o bierzmowaniu. Koszt 20zl (tzn co laska)
Moj B. aktu chrztu nie odebral, bo jak juz dostarlismy do kosciola gdzie byl chrzony to pozamykane wszystko na cztery spusty. Doczytalismy, ze jest msza o 16:00 w jakiejsc waznej intencji, wiec wybieramy sie tam ponownie po mszy.

Zaswiadczenie z USC w Ozorkowie - napotkalam na problem poniewaz moj akt urodzenia nie ma znakow wodnych (podobno musi byc czytelny, miec znaki skarbowe i znaki widne i wtedy przyjma). Pani sie uparla i twierdzi, ze ona musi dobrze wykonywac swoje obowiazki i musze jej doniesc. Na szczescie poki co w zastepstwie wziela ten stary i przy odbiorze zaswiadczenia mam dostarczyc ten dobry. Moj B. swoj akt odebral dzis wiec jego jest wazny. Po 5 minutach podpisalismy sie pod papierkiem i zaswiadczenie do odebrania mamy za 2 dni. No i oczywiscie 84zl za sporzadzenie aktu slubu.
A tak swoja droga jak sie rozmysle do 8 kwietnia to oddadza mi ta kase? Bo przeciez slubu nie bedzie :roll:

Jutro jade po swoj akt urodzenia - ciekawe skad mam go wziac w tej Lodzi :roll:

[ Dodano: 2007-01-30, 18:15 ]
No dobra. Juz wszystko wiem - wszystkie akty urodzenia po roku kalendarzowym od urodzenia przenoszone sa do USC Centrum (archiwum tam maja). Wiec akt mam do odebrania tam. Czeka sie ok. 3 dni (tak mi powiedziala pani przez telefon).

Swiadectwo chrztu B. wziete, wiec za tydzien bede juz miala gotowe wszystkie papierki i bede musiala tylko zapowiedzi zalatwic.

[ Dodano: 2007-02-01, 14:47 ]
Ok. Jeszcze jedna wazna informacja. Jesli ktos sie urodzil w Lodzi a mieszka (w sensie jest zameldowany, nawet czasowo) poza Lodzia to akt z USC-Centrum (czyli z archiwum, gdzie sa wszystkie papiery dot. wydarzen z lat 1906-2005) otzrymuje tego samego dnia. W koncu do czegos mi sie przydal ten medlunek w Ozorkowie ;-)

Wiec dzis po 16:00 idziemy do ksiedza i papierki bedziemy miec za soba.

madzia8181 

Wysłany: 2007-02-17, 10:04   

Jednak nie musialam miec odpisu aktu urodzenia. Moj D tak ale on z innego miasta jest wiec to logiczne. Zaplacilismy 84 zl jako oplate za slub cywilny... i zaswiadczenie do kosciola dostaniemy za tydzien :) wiec szybko i sprawnie poszlo.
Pani w USC Widzew jest bardzo mila :) az przyjemnie bylo z nia zalatwiać sprawe ;)

Olusia 
Mama M i K :)

Wysłany: 2007-02-17, 12:19   

U nas tak samo, nie musieliśmy mieć aktów urodzenia, wszystko poszło sprawnie. Tydzień po pierwszej wizycie odebrałam papiery. Teraz mamy się zgłosić dwa tygodnie po ślubie do tej same pani po odpisy aktów małżeństwa.

I do tych papierów dla księdza dają gratis magazyn: "Mój wymarzony ślub".

*sylwia 

Wysłany: 2007-02-17, 12:38   

Dziś dzwoniłąm do parafi i rozmawiłam z proboszczem, nasza godzina jest aktualna tzn na 16 i mamy zgłosić sie w lipcu lub pod koniec czerwca, żeby załątwiać formalności. Nie wiem czy to nie jest pózno ale skoro tak kazali to chyba nie. Jedyne co się ucieszyłam to , że jadna para slubuje z nami więc może dekoratorke sie załatwi jedna i oni slubuja o 19 czyli nie zazdroszcze im slubu o 19 wpażdzierniku bo wczesniej nie moga bo jest rózaniec.Cieszymy się, że załatwilismy to wczesniej :-)

przyszła żona 

Wysłany: 2007-02-22, 09:13   

Jestem zła!
Poprosiłam tatę żeby odebrał za mnie świadctwo chrztu (byłam chrzczona poza Łodzią - gdzie mieszka moja babcia). Okazało się, że na świadectwie nie ma adnotacji o bierzmowaniu. Dzwoniła - i takiej informacji nie ma w ogóle w księdze chrztów, czyli, że nie została do nich przesłana.
Oczywiście w parafii gdzie miałam bierzmowanie twierdzą że na pewno wysłali, tylko tam sie gdzieś zawieruszyła.
tak czy siak - to ja mam problem i dodatkowe bieganie a nie oni.
Tylko jak to wszystko załatwić, skoro godziny pracy kancelarii to 9-12, i 15-17 a ja w pracy do 16:30??
Smutno mi

[ Dodano: 2007-02-22, 10:12 ]
Duszka napisał/a:
wszystkie akty urodzenia po roku kalendarzowym od urodzenia przenoszone sa do USC Centrum (archiwum tam maja). Wiec akt mam do odebrania tam. Czeka sie ok. 3 dni (tak mi powiedziala pani przez telefon).
Ja muszę czekac prawie tydzień: byłam w poniedziałek i akt urodzenia do odbioru będzie w poniedziałek.

Prawdopodobnie wybierzemy mój USC - więc teoretycznie nie byłby mi potrzebny, ale... Słysząłam już tyle różnych historii, że wolę miec go przy sobie (wiecie jak to jest: przezorny zawsze ubezpieczony)

www.deco-strefa.pl

Anula

Wysłany: 2007-03-04, 10:19   

Dziewczyny pomóżcie!!!
Ksiąz na naukach powiedział nam ze protokół podpisuje się 3 miesiace przed slubem i jesli póżniej to tylko w nagłych przypadkach :roll:
a do podpisania protokołu potrzebne są
:arrow: akt chrztu z adnotacja o bierzmowaniu
:arrow: swiadectwo z odbytych nauk
:arrow: dokumenty z USC o barku przeszkód
Wiec jak to jest z tym skróconym aktem urodzenia czy ta jego ważność /3 mieisace/ odnosi się do daty slubu czy do udania się do USC po zaświadczenie o braku przeszkód :?: :?:
bo akt chrztu też ma temin 3 miesięczny ale nie do daty ślubu tylko do podpisania protokołu

Normalnie nic z tego nie kapuję :-/

Odpowiedz do tematu