Strona Główna


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Lojalka i zakaz konkurencji
Autor Wiadomość
Misiamo 


Dołączyła: 07 Gru 2006
Posty: 1722
Wysłany: 2007-01-01, 17:56   Lojalka i zakaz konkurencji

Mam pytanie odnośnie do "lojalki". Mój mąż został wysłany przez swojego pracodawcę na szkolenie. Koszty szkolenia pokrył pracodawca. Mąż musiał jednak podpisać z pracodawcą umowę na 3 lata. W umowie napisano, że jeśli mąż zrezygnuje z pracy w tym terminie, to będzie musiał zwrócić 200 % kosztów szkolenia.
Pytanie pierwsze: czy powyższy zapis jest legalny?
Pytanie drugie: czy zgodne z prawem jest podpisanie lojalki na 5 lat?
_________________

Ostatnio zmieniony przez Misiamo 2007-01-23, 09:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adriannaaa 


Dołączyła: 07 Gru 2006
Posty: 1529
Wysłany: 2007-01-01, 18:23   

zgodnie z rozporządeniem w sprawie zasad i warunków podnosenia kwalifikaji zawodowych i ksztalcena ogolnego :
"...§ 6. 1. Zakład pracy zawiera z pracownikiem, o którym mowa w § 4 ust. 1, umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron.

2. Pracownik, który otrzymał od zakładu pracy świadczenia, o których mowa w § 4, i w trakcie nauki lub po jej ukończeniu w terminie określonym w umowie, nie dłuższym niż 3 lata:

1) rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem,

2) z którym zakład rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy,

3) którego stosunek pracy wygaśnie wskutek porzucenia pracy

jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez zakład pracy na jego naukę w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w czasie nauki, chyba że zakład pracy odstąpi od żądania zwrotu kosztów w części lub w całości.

3. Pracownik, który otrzymał od zakładu pracy świadczenia, o których mowa w § 4, jest obowiązany, na wniosek zakładu pracy, do zwrotu kosztów tych świadczeń w części lub całości, jeżeli bez uzasadnionych przyczyn przerwie naukę w szkole lub jej nie podejmie.

4. Pracownik nie ma obowiązku zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 2, mimo rozwiązania stosunku pracy, jeżeli zostało ono spowodowane:

1) szkodliwym wpływem wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, stwierdzonym orzeczeniem lekarskim wydanym w trybie odrębnych przepisów, w razie gdy zakład pracy nie przeniósł go do innej pracy odpowiedniej ze względu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim,

2) brakiem możliwości dalszego zatrudnienia ze względu na inwalidztwo lub utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy,

3) przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka,

4) przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości."...

czyli te 200% wg mnie jest niezgodne - bo z jakiej paki??? no i okres ten nie powinien przekraczać wg zapisu par.6 pk. 2

całość do przeczytania tu http://www.come.uw.edu.pl...d=109&Itemid=25
_________________
Typ kobiety, co spala kotlety;)

 
 
 
Misiamo 


Dołączyła: 07 Gru 2006
Posty: 1722
Wysłany: 2007-01-01, 19:46   

Dzięki Ada :)
_________________

 
 
przyszła żona 
już żona :-)

Dołączyła: 30 Gru 2006
Posty: 251
Wysłany: 2007-01-02, 09:19   

Niestety też mam taką umowę.
Ewentualną kwotę do zwrotu (czyli to nieszczęsne 200%) próbowaliśmy negocjować, ale niewiele nam to dało.
 
 
Alma_ 



Dołączyła: 24 Lis 2006
Posty: 10644
Wysłany: 2007-01-02, 09:26   

przyszła żona, ale skoro to nielegalne (prawo mówi maksymalnie o 100%), to chyba nie masz się czym martwić ;)

Ja też mam, ale chyba najuczciwszą z możliwych - w razie odejścia zwracam proporcjonalny koszt (ilość czasu, które przepracuję po zakończeniu studiów w stosunku do okresu, na który zawarta jest umowa), więc nie mam nic do stracenia ;)
_________________
:love:
 
 
Ciril 
Mum of Blue Shark


Dołączyła: 10 Gru 2006
Posty: 606
Wysłany: 2007-01-02, 10:54   

Jeżeli firma będzie chciała to 200% w całości, to można ich wysłać z pozwem do sądu pracy, jak zasądzi, to zasądzi jesszcze mniej niż w umowie, bo rozłoży koszy szkolenia na okres lojalki i obliczy ile się już firmie nie należy z tytułu perzepracowanych przez pracownika ilości dni po ukończeniu szkolenia. Także bez strachu. Ja bym bała się raczej lojalki dot. zobowiązującej do niepodejmowania pracy w firmie konkurencyjnej lub założenia firmy konkurencyjnej do 3 lat od ukończenia pracy w danej firmie (zakaz konkurencyjności)
_________________

 
 
Alma_ 



Dołączyła: 24 Lis 2006
Posty: 10644
Wysłany: 2007-01-02, 10:58   

Ale zakaz konkurencyjności po ustaniu stosunku pracy musi wiązać się z wypłatą miesięcznego odszkodowania przez cały okres jego trwania (min. 25% wynagrodzenia), a na to pracodawcy decydują się raczej rzadko ;)
_________________
:love:
 
 
Ciril 
Mum of Blue Shark


Dołączyła: 10 Gru 2006
Posty: 606
Wysłany: 2007-01-02, 11:12   

tak, ale to zależy w jakim dziale się pracuje. Będąc pracodawcą bałabym się sprzedać kogoś od reklamy i strategii rozwoju.
_________________

 
 
Alma_ 



Dołączyła: 24 Lis 2006
Posty: 10644
Wysłany: 2007-01-02, 11:20   

Pewnie masz rację, ale polski rynek jest jaki jest...
Dotychczas spotkałam się raz z tkim zakazem, w branży head-huntingowej.
_________________
:love:
 
 
Ciril 
Mum of Blue Shark


Dołączyła: 10 Gru 2006
Posty: 606
Wysłany: 2007-01-02, 12:27   

w sumie na polskim rynku pracy nie ma to tak dużego znaczenia, ale na zachodzie przed szpiegostwem przemysłowym bronią się rękami i nogami (nie ma co ukrywać, Polska nie jest jednym z najlepszych i największych producentów na rynku światowym)
_________________

 
 
jazzy 
Moderator


Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 4850
Wysłany: 2007-01-17, 19:04   

ja mam zakaz konkrencji do czasu zatrudnienia u aktualnego pracodawcy i zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej, ale mam pytanie...
jeśli pracodawca rozwiązałby ze mną umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia i zwolnił mnie z obowiązku świadczenia pracy, to czy mogę podjąć w tym czasie pracę np w konkurencji?
nie stanowię żadnego zagrożenia, bo już nie pracuję...
akurat taką sytuację ma teraz moja koleżanka i nie możemy się doszukać tej informacji nigdzie...
_________________
:marry: 28.10.2006

 
 
 
Ciril 
Mum of Blue Shark


Dołączyła: 10 Gru 2006
Posty: 606
Wysłany: 2007-01-18, 15:37   

praktycznie nie wykonujesz pracy, ale teoretycznie jesteś zatrudniona, więc nie możesz podjąć pracy oznaczonej w lojalce.
Niestety tak to wygląda... :roll:
_________________

 
 
jazzy 
Moderator


Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 4850
Wysłany: 2007-01-19, 22:55   

ale bez sensu :(
to kompletnie nielogiczne...,sami zwolnili ją z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, yh
_________________
:marry: 28.10.2006

 
 
 
Ciril 
Mum of Blue Shark


Dołączyła: 10 Gru 2006
Posty: 606
Wysłany: 2007-01-21, 17:07   

nie przejmuj się ... polskie prao jest bez sensu...
_________________

 
 
Alma_ 



Dołączyła: 24 Lis 2006
Posty: 10644
Wysłany: 2007-01-22, 01:42   

jazzy, może koleżanka mogłaby zaproponować rozwiązanie umowy wcześniej, bez wypowiedzenia, za porozumieniem stron. Wtedy lojalka przestanie obowiązywać.
_________________
:love:
 
 
Ciril 
Mum of Blue Shark


Dołączyła: 10 Gru 2006
Posty: 606
Wysłany: 2007-01-22, 08:49   

ale wtedy w porozumieniu i tak musi być zawarty podpunkt o nieobowiązywaniu lojalki.
_________________

 
 
jazzy 
Moderator


Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 4850
Wysłany: 2007-01-22, 12:14   

nie opłaca jej się to raczej, bo z tego co się orientuję, tutaj ma póki co wynagrodzenie sporo wyższe
a jeśli złożyła pozew do sądu o wypłatę odszodowania w związku z bezpodstawnym rozwiązaniem umowy, to czy takie porozumienie stron wogóle wchodzi w grę?
żeby sama sobie kuku nie zrobiła, dogadując się z nimi...
nie chce odpuszczać tym gnojkom, bo odprawa jej się należy i wygraną ma w zasadzie pewną.
_________________
:marry: 28.10.2006

 
 
 
Ciril 
Mum of Blue Shark


Dołączyła: 10 Gru 2006
Posty: 606
Wysłany: 2007-01-22, 15:29   

jeżeli pójdzie teraz do pracy oznaczonej w lojalce to oni wytoczą jej proces o złamanie zakazu konkurencji
_________________

 
 
jazzy 
Moderator


Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 4850
Wysłany: 2007-04-15, 21:11   

a powiedzcie, jak to jest jeśli na przykład w trakcie zatrudnienia, pracodawca będzie kazał mi podpisać lojalkę, to czy jeśli odmówię, to jest to tak samo traktowane jak niewyrażenie zgody na zmianę warunków zatrudnienia i skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę?
_________________
:marry: 28.10.2006

 
 
 
Alma_ 



Dołączyła: 24 Lis 2006
Posty: 10644
Wysłany: 2007-04-16, 00:46   

Nie. Taka odmowa nie może być powodem wypowiedzenia umowy ze strony pracodawcy.
_________________
:love:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 17